Готуємось до садочка

Коли краще віддавати дитину в дитячий садок

 

Відповідь на це вічне питання криється не у віці. Готовність до садка — поняття багатопланове, а не просто набір років, навичок і умінь. Для успішної адаптації дитина повинна досягти певної стадії розвитку: фізичного, розумового і соціального. Більшість дітей вступають до дитячого садка чи ясел у віці від 1,5 до З років. Однак, з деяких причин буває, що дитина починає відвідувати садок у віці 5—5,5 років. У будь-якому віці — це різка зміна звичного способу життя, початок нового періоду. Далеко не всі діти легко сприймають цю зміну. Навіть для найспокійніших, урівноважених, здорових дітей період адаптації до нових умов викликає значні труднощі, не кажучи вже про більш слабких та непристосованих дітей. Якщо період адаптації затягнувся – звертайтесь до практичного психолога дитячого садочку.

 АДАПТАЦІЯ - це пристосування організму до нової обстановки (а для дитини дитячий садочок, безсумнівно, є новим, ще невідомим простором, з новим оточенням і новими стосунками). Початок відвідування дошкільного закладу – це не тільки нові умови життя і діяльності, режиму і харчування, - а й нові контакти, оточення, нові взаємини, вимоги і обов'язки. Всі ці зміни відбуваються для дитини одночасно, створюючи там самим стресову ситуацію, яка без спеціальної організації може призвести до невротичних реакцій: порушення емоційного стану, погіршення сну, апетиту, частих захворювань, страхів тощо. Проте соціально-психологічна адаптація у різних дітей відбувається по-різному – в залежності від віку, типу вищої нервової діяльності, стану здоров'я, стилю виховання в сім'ї, родинних взаємин, рівня розвитку у дитини ігрових навичок, її контактності, доброзичливості, емоційної залежності від матері тощо. А ще багато в чому процес адаптації дитини до дитячого садочка залежить від того, наскільки батьки підготували її – як морально, так і фізично.

Як батькам визначити готовність дитини до дитячого садка?

 1. Останнім часом вдома дитина стала нудьгувати, не може знайти собі заняття. Цілком можливо, що дитині пора відкривати щось нове, вийти зі звичного «сімейного кола».

 2. На прогулянці малюк сам підходить до дітей на майданчику, намагається вступити в контакт.

 3. Маля здатне кілька годин на день проводити без мами.

 4. Дитина розбірливо може виразити свої потреби словами.

 5. Малюк уже досить спритний, вміє самостійно їсти (і пережовувати!), миє руки й умивається, вдягає і знімає із себе основні предмети одягу.До кінця раннього віку в дитини з'являється прагнення до самостійності, її інтереси переміщаються від світу предметів до світу спілкування з дорослими.

Дитина переживає труднощі адаптаційного періоду, ступінь виразності яких пов'язують:

·         і з попередніми умовами виховання, під впливом якого формується поведінкова реакція;

·         і зі своєрідністю міжособистісних взаємин дорослих і дітей, з рівнем прихильності дитини до матері;

·         і з організацією навчально-виховного процесу в дошкільній установі, соціальними умовами;

·         і з індивідуальними особливостями: віковими, психологічними психофізіологічними, нейрофізіологічними, психогенетичними.

 Прихід до дитячого садка — перший серйозний етап соціального життя дитини. До цього вона спілкувалася тільки з членами родини, сусідами або з тими, кого дорослі запрошували додому. Практика свідчить, що цілеспрямована підготовка дітей до дошкільного закладу допомагає попередити виникнення труднощів адаптації.

Як допомогти маляті гармонійно вписатися в колектив дитячого садка

Уявіть, що ви раптом потрапили в зовсім невідоме вам плем'я, де люди, хоч і говорять зрозумілою вам мовою, але живуть зовсім за іншими законами і дотримуються традицій, які здаються вам, м'яко кажучи, жахливими. Що ви відчуваєте, зрозумівши, що тепер змушені велику частину часу проводити в цьому племені і жити за його законами? Шок? Розгубленість? Жах? Паніку? Те ж саме відчуває дитина, потрапляючи в дитячий сад. Адже дитячий колектив - це самостійна держава, в якому існують свої неписані закони та правила. І щоб існувати в цій державі, дитині необхідно розуміти і дотримуватися ці закони. І в результаті, віддаючи дитину в садок, батьки і крихта стикаються з цілим рядом психологічних труднощів.

Найбільш типові вікові проблеми спілкування та способи їх вирішення

У кожному віці є свої труднощі спілкування. В одних дітей сильніше виділені одні проблеми, а в когось - інші. Все залежить від характеру і темпераменту дитини. І якщо перший рік у ясельної групи ви минули без особливих складнощів, це зовсім не означає, що тепер дитина буде із задоволенням ходити в садок і в нього не виникне жодних проблем. Перераховані нижче труднощі не проходять у міру дорослішання. Якщо в 5-6 років дитина вперше приходить в дитячий садок, вона стикається з цілим рядом труднощів, які її однолітки переживали в попередніх групах. Щоб пом'янути вікові труднощі спілкування, їх треба пережити. Умовно вікові проблеми дошкільника можна підрозділити на чотири групи, що відповідає віковим групам дитячого саду.

Ясельная група: від 1,5 до 3 років

Вікові труднощі спілкування . Основна проблема ясельного віку - емоційний і фізичний розрив з мамою. До 3-х років дитині буває складно зрозуміти, чому мама, яка завжди була поруч, раптом віддає його чужій тітці, а сама, швидко поцілувавши і помахавши ручкою, зникає на цілий день. Дитина сприймає інших дітей як абсолютно нерівноцінні заміну мамі. І якщо малюк сильно переживає розлуку, то дітлахи, які вже встигли адаптуватися, його тільки дратують. Малюк не розуміє, чому всі бігають, сміються або спокійно грають, коли йде мама. Саме з цим нерозумінням пов'язана агресивність, коли, заливаючись сльозами, малюк намагається вдарити однолітків.

Але навіть після того, як дитина звикне до ранкових розлук, навколишні діти цікавлять його значно менше, ніж нові іграшки. До 3-х років дитина сприймає інших дітей як неживі предмети. Всі його спілкування з однолітками засноване на принципі "дія-результат". Саме тому, смикаючи інших дітей за волосся, вони не розуміють, що поводяться погано. Дитині цікаво побачити результат своєї дії (у даному випадку - вереск, плач). У цьому віці дитячого колективу як такого ще не існує. Кожна дитина живе власним життям і прислухається тільки до думки дорослих. Часто можна спостерігати, як малюки в ясельній групі грають кожен зі своєю іграшкою. Вони ще не вміють грати з однолітками. І завдання батьків та вихователів - допомогти дитині сформувати правильну систему взаємин з іншими дітьми.

Після 2-2,5 років дитина розуміє, що навколо такі ж діти, а не великі кричущі ляльки. Він починає порівнювати себе з однолітками і робити власні висновки. Дитині важливо виділитися, отримати схвалення однолітків і похвалу вихователя, якщо що він щось вміє робити краще за інших. Якщо у крихти не виходить відповідати одноліткам, він може або замкнутися в собі, або проявляти зайву агресивність. Замкнутість і агресивність у цьому віці - наслідок того, що дитина, відчуває, що він в чому-небудь невідповідність одноліткам.

Як їх подолати . Основне завдання батьків - підготувати дитину до дитячого садка, щоб він не відчував себе відсталим. Чим раніше ви почнете готувати дитину до ясел, тим краще. Непогано, якщо дитина освоїть такі навички, як використання столових приладів, "висадку" на горщик і вдягання. Чим краще ваш малюк буде проробляти всі ці маніпуляції, тим впевненіше він буде себе почувати. Дитині важливо відчувати, що він не гірше однолітків, а багато в чому навіть краще. Крім того, діточок, які вміють самостійно їсти й одягатися, вихователі часто ставлять у приклад іншим дітям, що також позитивно впливає на формування самовпевненості.

Звичайно, уникнути кризи розлуки з мамою практично неможливо, але у ваших силах зробити так, щоб ця розлука пройшла менш болісно для крохи. Для цього частіше залишайте малюка на піклування бабусь або няні. Звичайно, коли навколо близькі люди дитина переживає розлуку з батьками більш спокійно. Основна мета таких тренувальних розставань - сформувати в дитини впевненість, що мама, навіть якщо йде, обов'язково повертається. За кілька місяців до дитячого саду розповідайте маляті про майбутні зміни. Найголовніше - говорити правду, якою б гіркою вона вам не здавалася. Не обманюйте дитини відмовками, що "ти трохи пограєш, і я прийду". Краще чесно сказати "я прийду, коли ти пообідаєш" або "я прийду за тобою, коли ти поспиш". Якщо дитина буде точно знати, коли за ним прийдуть, він швидше розслабиться і заспокоїться, а не буде кожну хвилину чекати маминого приходу. Поясніть дитині, що інші дітки теж нудьгують без своїх мам. Зрозумівши, що навколо такі ж "товариші по нещастю", а не вороги які радіють його горю, дитині буде простіше налагодити контакт з однолітками.

Не карайте дитину, якщо вона відрізняється зайвою войовничість. Малюк не розуміє, за що ви його лаєте: чому ляльку можна тягати за волосся, а Аню немає. Для нього Аня - теж свого роду лялька, тільки велика, і йому цікаво, як вона буде реагувати на його дії. Пройде час і дитина навчиться розуміти різницю між живими і неживими предметами. Завдання батьків - пояснити дитині, що інші люди, незалежно від віку, теж можуть відчувати біль, страх, образу, і т.д. Для цього, граючи з дитиною, не терпіть, якщо він робить вам боляче, пояснюйте дитині свої почуття і почуття оточуючих.

Молодша група: від 3 до 4 років

Вікові труднощі спілкування . У 3-4 роки дитина набуває перший досвід спілкування з однолітками. Це найбільш складний період взаємин дитини з колективом. У більшості проблем, які виникають у цьому віці, винен дитячий егоїзм, який у цій віковій групі найбільш загострений. У 3-4 роки дитина ставиться до однолітків як до себе подібним, з якими можна весело провести час. Але в той же час дитина ще не вміє прислухатися до думки інших дітей. Для 3-4-х річного карапуза існує тільки власне "я", а інших дітей він сприймає не як самостійні особистості, а як джерело задоволення потреб його "я" (пограти, побитися, побігати, і т.д.).

При цьому дитина щиро нетямущий, що і в інших дітей є власні потреби і власні бажання. Він звик тільки диктувати свої умови, і при цьому не брати в розрахунок бажання оточуючих.

У 3-4 роки у дитини вже з'являються перші друзі. Але в цьому віці діти часто змінюють свої уподобання. Часто можна почути заяви такого роду "вчора я дружив з Петром, сьогодні дружу з Валею, а завтра буду дружити з Сергієм". Причому вчорашні "друзі" можуть ображатися один на одного через те, що сьогодні симпатії одного з двох "друзів" змінилися. Екс-друг може сильно переживати зміну симпатій товариша по іграх. І в помсту влаштовувати всілякі пакості вчорашньому одному.

Як їх подолати . Ваше завдання - пояснити дитині елементарні норми і правила, яких необхідно дотримуватися при взаємодії з оточуючими. Не заохочуйте прояв дитячого егоїзму. Дитина повинна розуміти, що він не єдиний на світі, і що у навколишніх людей можуть бути власні бажання і потреби, відмінні від його. Частіше грайте з дитиною у рольові ігри - в ігровій формі можна розглянути самі різні моделі спілкування і пояснити їх дитині. Навчившись в ігровій формі погоджувати свої дії з кимось ще, дитина переносить цю модель поведінки на відносини з однолітками. Вчіть дитину не тільки брати, але і давати.

Вас не повинна лякати дружеобільность і велелюбність 3-4-х річного карапуза. Абсолютно марно пояснювати дитині, що справжніх друзів не міняють, і що друг може бути тільки один. Справа в тому, що в цьому віці для дитини друг - це, перш за все партнер по грі. Дитина керується принципом "з ким граю, з тим і товаришую", не вдаючись у психологічні тонкощі дружби, - це цілком природно. Якщо дитина сильно переживає, коли вчорашній друг не звертає на нього увагу, поясніть дитині, що навіть самі нерозлучні друзі не зобов'язані грати тільки один з одним.

Середня група: від 4 до 5 років

Вікові труднощі спілкування . У 4-5 років дитина не відокремлює себе від колективу. Він все частіше вживає займенник "ми" замість "я". Дитина усвідомлює, що діючи спільно, можна домогтися набагато більшого, ніж поодинці, і при цьому уникнути покарання. Адже вихователь навряд чи дізнається, хто саме облив підлогу фарбою, а хто розбив вікно. Принцип цього віку "Куди все, туди і я". Причому дитині зовсім неважливо хорошому або поганому прикладу для наслідування він слід. З усього колективу дитина виділяє кількох дітей, яким намагається наслідувати в усьому.

У дитячому колективі виділяються явні лідери - заводія і організатори всіх витівок. У цьому віці лідер у колективі набагато більший авторитет, ніж батьки або вихователі. Для дитини головне, щоб колектив його прийняв і не ігнорував. Для 4-5 річного малюка немає нічого гіршого, ніж бойкот колективу. У цьому віці дитячий колектив не прощає тих, хто чимось виділяється із загальної маси. Тому діти намагаються у всьому наслідувати визнаним лідерам. У цьому віці діти часто об'єднуються в групи за принципом "дружимо проти Васі (Петі Маші )".

Як їх подолати . Можна скільки завгодно повторювати тираду про те, що треба думати своєю головою. Але якщо дитина не вміє адекватно оцінити дії оточуючих і боїться висловити власну точку зору, він так і буде жити за принципом "куди всі, туди і я". Навчіть дитину аналізувати свої і чужі вчинки. Тільки навчившись оцінювати поведінку інших людей, дитина зможе визначити добре чи погано вони надходять, і чи варто слідувати цьому прикладу. Дитина повинна розуміти, що за будь-якого приводу слід мати власну думку, а не слухати Васю або Дашу. Якщо ви будете відкрито заперечувати проти його наслідування кому-небудь з однолітків, дитина навряд чи послухає, скоріше навпаки - він лише віддалиться від вас, адже ви не поділяєте його захоплення забіякою Петром або брехуни Настею. Завдання батьків і вихователя - сформувати у дитини адекватну самооцінку. Підкреслюйте індивідуальність дитини. Тільки сміливий і самовпевнена людина не побоїться відкрито висловлювати думку, відмінну від думки більшості.

І не випитуйте у дитини інформацію про те, хто ж саме є організатором і упорядником всіх витівок - дитячий колектив не прощає зрадників. І якщо ви змусите дитини "закласти" однолітків, велика ймовірність, що наступного разу ізгоєм стане саме він.

Старша група: від 5 до 7 років

Вікові труднощі спілкування . Дитина шукає свою нішу в колективі. Якщо в 4-5 років він беззаперечно йшов за лідером, то зараз він намагається взяти лідерство у свої руки. У цьому віці він вже має власне уявлення про те, яке місце в колективі він хоче займати (лідер, ведучий, ведений, і т.д.) і діє відповідно до своїх уявлень. Причому колектив не завжди готовий беззастережно прийняти його позицію. Часто буває, що дитина хоче бути лідером, ведучим, а колектив відводить йому в кращому випадку роль веденого, а в гіршому - тіні. Дитині необхідно постійно доводити і підтверджувати своє право займати ту чи іншу нішу. Причому якщо переміститися з ведучого на веденого не складає труднощів, то зворотне перевтілення досить проблематично. Якщо самооцінка дитини не збігається з оцінкою однолітків, дитині доводиться дуже важко. Він або намагається довести ровесникам своє право займати обрану нішу, або йде у тінь.

У 6-7 років більшість дітей відчувають потребу в близькому контакті з однолітками. З усього колективу дитина виділяє кілька дітей, з якими йому хочеться ближче спілкуватися. Саме в цьому віці у дитини з'являються перші "справжні" друзі. Весь колектив розбивається на невеликі групи за інтересами.

Як їх подолати . Допоможіть дитині визначити власне місце в колективі. До 5-6 років у дитини вже є власні уявлення, якими якостями треба володіти, щоб завоювати симпатії колективу. І ваше завдання - не нав'язувати дитині власні уявлення про те, що таке добре, а що таке погано, а допомогти йому виробити відсутні якості. Для цього регулярно обговорюйте ситуації, які виникають в колективі. Не сперечайтеся від дитячих питань. Якщо дитина прийшла саме до вас зі своїми проблемами, це говорить про те, що він вам довіряє і цінує вашу думку.

Не нав'язуйте дитині власну думку - з ким варто дружити, а з ким - ні. Поважайте вибір дитини, навіть якщо його друзі вам, м'яко кажучи, не подобаються. Замість того щоб забороняти дитині дружити з "поганими", на ваш погляд хлопчиками і дівчатками, поцікавтеся, чому дитина дружить саме з цими хлопцями. Так ви, по-перше, дізнаєтеся які якості, ваша дитина більше інших цінує в людині, а по-друге, збережіть довірчі відносини з дитиною. Якщо дитина зрозуміє, що ви поважаєте його право вибору, він, приймаючи важливі рішення, не побоїться запитати у вас поради.

До семи років дитина перестає боротися з колективом і комусь щось доводити. Якщо він пройшов усі попередні ступені розвитку, він нарешті навчився гармонійно існувати в колективі, засвоїв його закони і правила. У 7 років дитина в змозі адекватно оцінити своє місце в колективі і морально готовий до переходу в новий шкільний колектив, але це вже зовсім інша розмова.